Minden, amit az alternatív öntözőrendszerekről tudnod kell

Locsolni vagy nem locsolni? Ez nem lehet kérdés. Inkább az, hogy locsolócsővel, kézzel vagy automata öntözőrendszerrel? A másik fontos kérdés, hogy vezetékes vízzel vagy alternatív megoldást válasszunk inkább?
Minden, amit az alternatív öntözőrendszerekről tudnod kell

Ilyen alternatív megoldásokban érdemes gondolkozni a sima kerti slagok mellett.

Jobb az automata öntözőrendszer

A megfelelően kiépített öntözőrendszer időt és vizet spórol, ezért az automatizált, jól programozott öntözőrendszerek ma már nélkülözhetetlen részei a kertünknek. Egy átlagos kert kerti slaggal történő megöntözése egy nyári, aszályos időszakban több órát is igénybe vehet. Tehát ez a módszer csak kisebb kertekben lehet megoldás.

Persze minden kert egyedi, így az öntözőrendszer kiépítése is ennek megfelelően kell, hogy megtörténjen. A kert mérete, elrendezése, talaja és növényzete egyaránt befolyásolhatja az automata öntözőrendszer kialakítását.

Ahhoz, hogy az öntözés valóban víztakarékos lehessen, a szórófejeket „kötésbe” kell telepíteni, vagyis úgy, hogy egymásra majdnem ráöntözzenek. Többnyire a vízforrás egyszerre nem képes biztosítani az összes szórófej üzemeltetését, azért a kertet részekre osztva kell az automata rendszer beállításával megöntözni.

Ismét divatba jön a haszon kert, az egészséges táplálkozás egyik megoldása, ha magunk termesztjük a zöldségeinket. Ilyen esetben jó megoldás a csepegtető öntözés. A díszkertek és parkok növényeinél szintén gyakori a csepegtetős öntözés. Fontos a párolgási veszteség csökkentése is, ezt elérheted fenyőkéreg takarással is, amely fő feladata mellett esztétikus, gondozott megjelenést biztosít.

Egy jól kiépített automata öntözőrendszer szakszerű karbantartás mellett akár 10-15 évig is üzemelhet nagyobb ráfordítás nélkül. Legfontosabb ilyen karbantartási feladat a télre történő felkészítés, hiszen a fagyveszély miatt a csőhálózatból ki kell engedned a vizet. Ilyenkor érdemes biztosra menni és kompresszorral is átfújatni a teljes rendszert.

Alternatív öntözőrendszerek

Ez a kifejezés azt jelenti, hogy az öntözőrendszer kialakításakor döntened kell, hogy mivel fogsz locsolni: van-e fúrt kút, ciszterna vagy kizárólag a hálózati vizet fogod felhasználni?

Maga az öntözőrendszer kiépítése hálózati vizes megoldás esetén olcsóbb, azonban az üzemeltetés ezzel a drágább vízzel sokba kerül. Szóba jöhet még egy fúrt vagy ásott kút, esővízgyűjtő ciszterna kialakítása is, ezek kialakítási költségei magasabbak, de ez általában egy-két éven belül megtérül. (Arról nem is beszélve, hogy az eső- és talajvíz mennyivel jobb a növényeknek…)

Hálózati vizes öntözés esetén érdemes külön vízmérőt felszerelni az öntözőrendszer ágára, hogy a kiöntözött víz után ne kelljen csatornadíjat fizetned.

Ma egyre fontosabb a környezet védelme, ennek jegyében a növények ültetése és a szükséges vízzel történő gazdálkodás egyre hangsúlyosabb kérdéssé válik. A ciszterna, bármilyen vízgyűjtő megoldás kialakítása jó gondolat, hiszen a tetőre és a burkolatokra hulló csapadékot össze tudjuk gyűjteni és öntözésre felhasználni.

Sajnos azonban a legtöbb esetben a ciszternákban begyűjtött víz nem szokott elégséges lenni, mellette kutat vagy hálózati vizet is használni kell a szükséges öntözés biztosítására. A megfelelő vízmennyiség mellett figyelned kell a víz nyomására is, hiszen azt el kell juttatni a legtávolabbi kertrészhez is.

Amennyiben a hálózati víz nyomása nem megfelelő, vagy ciszternát, kutat is igénybe veszel az öntözőrendszer kialakítása során, akkor egy öntözőszivattyú beépítésére is szükség lehet.

Összefoglalva talán elmondható, hogy az öntözőrendszer kiépítéséhez szükséges anyagok, berendezések könnyen beszerezhetőek, elvileg a telepítés is megoldható házilag, de a rendszer tervezéséhez, a folyamatos működtetés biztosításához szakember tapasztalatára, segítségére szükséged lehet.

Kapcsolódó cikkek

5 okos lakás trend, ami tényleg hasznos

5 okoslakás trend, ami tényleg hasznos

Az okoslakás trendek az utóbbi években rendkívül népszerűek lettek.

Mitől lesz hatékony a napelem rendszered? Tippek a megfelelő választáshoz

Mitől lesz hatékony a napelem rendszered? Tippek a megfelelő választáshoz

A napelem rendszer telepítése egy hosszú távú befektetés, amely számos előnnyel járhat, beleértve a költségmegtakarítást, a környezetbarát működést és a függetlenséget a közüzemi szolgáltatóktól.